Stare Kino Cinema Residence w Łodzi – warto tam być !!!

Stare Kino Cinema Residence od dawna było na mojej hotelowej liście, ale dopiero podczas konferencji dla blogerów – See Bloggers udało mi się tam dotrzeć. I powiem Wam, że jest to jeden z najbardziej klimatycznych hoteli, w jakich miałam przyjemność się zatrzymać.

ZACZNIJMY OD HISTORII

Tak właściwie należałoby się cofnąć aż do roku 1899 kiedy to bracia Krzemińscy otworzyli pierwsze kino w Polsce “Gabinet Iluzji”, które mieściło się dokładnie pod tym adresem. Było to pierwsze kino na ziemiach polskich, a drugie na świecie, tuż po braciach Lumiere, którzy z kolei dali początek światowej kinematografii na świecie, a dokładnie we Francji.

Stare Kino Cinema Residence

Szczerze Wam powiem, że nocleg w takim miejscu przestaje być tylko noclegiem. To możliwość docenienia kawałka fantastycznej historii i potrzeba delektowania się kulturą.

pierwszy kinematograf

STARE KINO CINEMA RESIDENCE

Hotel mieści się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej. Pierwsze swoje pokoje oddał do dyspozycji gości w 2013 roku więc jest dość świeżutki w swojej roli, za to bardzo ambitny! Hotel Stare Kino Cinema Residence dysponuje aż 50 pokojami, przy czym każdy z nich przenosi nas w akcję innego filmu. Ja miałam okazję zatrzymać się w “Chinatown” Romana Polańskiego z 1974 r.

Pokój "Chinatown" w Starym Kinie w Łodzi

 

Pokój "Chinatown" w hotelu Satre Kino w Łodzi

 

Pokój niezbyt duży, ale wyposażony był absolutnie we wszystkie “must hewy”. Duże, wygodne łożko z pięknie czyściutką i pachnącą pościelą. Małym, ale bardzo przydatnym aneksem kuchennym oraz łazienką ‘schowaną’ w szafie 🙂

Dodatkowym atutem “Chinatown” był balkon z widokiem na kolorowe parasolki. Zamontowano je specjalnie na Galę Festiwalu Dobrego Smaku, która miała miejsce w hotelu podczas mojego pobytu. Dobra informacja – mają w planie pozostawienie ich do końca lata. Spieszcie się zatem, bo widok obłędnie optymistyczny 🙂

Widok z balkonu w pokoju "Chinatown" w Starym Kinie w Łodzi

Hotel Stare Kino Cinema Residence został bardzo przemyślanie zaplanowany. Mianowicie każde piętro, jak i klatka schodowa przenosi nas w inny wymiar filmowego klimatu. Hotel dysponuje dwiema klatkami schodowymi. Pierwsza to klatka z polską kinematografią, która podzielona została na epoki filmowe. Drugą natomiast jest klatka filmów zagranicznych.

Skupmy się na polskiej. Pierwsze piętro to dwudziestolecie międzywojenne, drugie to lata 50 te. Trzecie okres PRL, a czwarte, ostatnie to współczesność. Na tej klatce możecie wybrać nocleg w pokoju “Kariera Nikodema Dyzmy”, “Ziemia Obiecana”, “Czterej pancerni i Pies”, czy “Daleko od szosy” . To oczywiście tylko kilka przykładowych pokoi.

Druga klatka schodowa, czyli ta “zagramaniczna” podzielona jest według gatunków filmowych. Piętro pierwsze to komedia, drugie = romans, trzecie = gangsterskie (moje 🙂 ) i czwarte to klasyka filmu czarno-białego. Czyli Charlie Chaplin oraz  Flip i Flap. Tu czekają na Was pokoje w klimacie “Titanic”, “Wielki Gatsby”, “Ojciec chrzestny”  i mój ” Chinatown”. To oczywiście tylko cześć z dostępnych pokoi w Stare Kino Cinema Residence. Wszystkie znajdziecie TU.

Pokój "Ojciec Chrzestny" w Starym Kinie Cinema Residence w Łodzi

Każde piętro zostało niesamowicie zaadoptowane i wyreżyserowane w klimacie obowiązującego tu motywu przewodniego. Na przykład dobrze jeszcze przez nas pamiętany PRL “Klient nierozpłaszczony, nie zostanie obsłużony” … Wnętrze zdobią paprotki  w plastikowych doniczkach. Ściany – plakaty ze znanymi cytatami z tamtego okresu, a wąskie PRL-owskie biurko zdobi stary telefon i maszyna do pisania.

wnętrza Hotelu Stare Kino Cinema Residence w Łodzi

PRL-owskie wnętrza hotelu Stare Kino w Łodzi

Zejdźmy niżej i spenetrujmy trochę ten oldschoolowy hotel. Czym jeszcze przebije inne fajne miejscówki?! No może tym, że tu czujesz się jakbyś naprawdę przyszedł do kina z walizką. I w tym samym kinie spał. Już podczas meldowania się w recepcji witają Cię świeżo zrobionym popcornem i zapraszają na wieczorny seans filmowy w podziemnym kinie.

kino w hotelu Stare Kino Cinema Residence w Łodzi

Tak, mają tu kino! Takie prawdziwe, najprawdziwsze. Kameralna niewielka sala, z czerwonymi fotelami, starym widocznym projektorem i zapachem. Zapachem historii. Zapachem miejsca i zapachem zapomnianej kultury starego, dobrego kina. Dalece odbiegającego od tej serwowanej nam na co dzień w wygodnych niebieskich fotelach z karmelowym popcornem i litrową kolą.

DLACZEGO WARTO TU BYĆ?!

Przede wszystkim dla niepowtarzalnego klimatu.

Gala Festiwalu Dobrego Smaku w Stare Kino Cinema Residence w Łodzi

Dla dobrego filmu obejrzanego w klimatycznej, podziemnej sali kinowej.

Dla filmowego drinka tuż po, albo chwilę przed seansem w “Stop klatka” barze.

Stop Klatka Bar w Stare Kino Cinema Residence w Łodzi

Dla wspaniałej kuchni, której szefem jest francuz i tworzy prawdziwą poezję smaku.

Restauracja w Stare Kino Cinema Residence w Łodzi

Dla filmowych snów.

Dlatego, że tu jest megaaaa klimatycznie!

Dlatego, że jest w samym sercu Łodzi.

 

UWAGA!!!

Info dla łodzian i nie tylko! Nie musisz być gościem hotelowym, żeby móc wpaść na dobry film i drinka. Gdym mieszkała w pobliżu, byłabym gościem codziennym … Na film, of kors :)))

 

Jeśli spodobał Ci się wpis, albo wiesz, że komuś może się spodobać, nie krępuj się ! Udostępnij 🙂

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *