KaszuboweLove – czyli Bory Tucholskie & klimatyczne Apartamenty nad Wdzydzami

Miały być Włochy, potem zmieniliśmy plany na Holandię, w międzyczasie gdzieś po drodze pojawiło się nawet południe Polski. Ostatecznie wybraliśmy bardzo bliskie nam Bory Tucholskie. Przede wszystkim zależało nam na odpoczynku, a wiedzieliśmy, że we Włoszech czy Holandii nie wypoczniemy. Będziemy od rana do nocy chodzić, zwiedzać i stać w przydługich kolejkach. Nie o taki odpoczynek nam chodziło. Choć, nie twierdzę, że aktywne spędzanie czasu nie jest formą odpoczynku, wprost przeciwnie. Uwielbiamy w ten sposób ładować akumulatory, i często, jak nie bardzo często, to robimy. Tym razem, postawiliśmy na “z dala od … “. Od zgiełku, tłumów, hałasu i prędkości. Postanowiliśmy się zaszyć w lesie, nad jeziorem i cieszyć tym co nas otacza. Naturą.

Apartamenty nad wdzydzami

Po niedługich poszukiwaniach i przeszukiwaniach internetów znaleźliśmy Apartamenty nad Wdzydzami. Wszystko czego potrzebowaliśmy, a nawet ciut więcej. Wspaniała lokalizacja, właściwie w lesie, 300 metrów od jeziora we wsi Przytarnia. Nad Wdzydzami to bardzo kameralny budynek z sześcioma osobnymi apartamentami. Każdy z nich urządzony jest bardzo starannie, z poczuciem smaku i dystansu. Czteroosobowe apartamenty dysponują oddzielną sypialnią na piętrze oraz salonem z kuchnią (świetnie wyposażoną) i łazienką. Niby apartament, a bardziej czuliśmy się jak w domku. Bardzo swobodnie, naturalnie, niczym nieskrępowani. Każdy z apartamentów ma osobne wejście oraz wyjście do wspólnego ogrodu, a Wspólny ogród absolutnie w niczym nie przeszkadzał. Przemiły właściciel przyjmując gości myśli o wszystkim 🙂 Gdy nie ma pełnego obłożenia, tak jak to miało miejsce podczas naszego pobytu, lokuje przyjezdnych w różnych częściach budynku. Choć nam absolutnie nie przeszkadzaliby goście za ścianą, lubimy zawierać nowe znajomości 🙂

Czas płynie wolniej …

Idealne miejsce na spędzenie kilku chwil w duchu slow. Dookoła las, łąka, łąka, las i tak na przemian. Śpiew ptaków, szum drzew i ten zapach lasu, zwłaszcza po deszczu  obecny niemalże bez przerwy. Nigdzie się nie spieszysz, wiesz, że nic nie musisz. Możesz robić nic. A tym nic jest właściwie wszystko. Cieszysz się naturą. Tak rzadką ją dostrzegamy. Bierzemy więc rowery, jeden z fotelikiem of kors, którymi dysponuje Nad Wdzydzami. Nie, nie wypożyczamy, bierzemy 🙂 tu za takie atrakcje się nie płaci. Jeździmy bez celu po okolicznych wsiach ciesząc oczy i zaspokajając ducha. Widoki iście sielsko- anielskie, zapachy tym bardziej intensywne. Cieszymy się tym co wkoło nas. Niby nic, a jednak wszystko. Innym razem, płyniemy na obiad łódką na drugą  stronę jeziora. Również bez opłat. Wszystko na miejscu, pełne zaufanie. Kluczyki wiszą na haczyku w pomieszczeniu gospodarczym, dostępnym dla gości. Podobnie jest z wiosłami, kapokami, piłkami, rowerami i rakietami do badmintona. Można się częstować bez ograniczeń.

Apartamenty nad Wdzydzami oddają do dyspozycji gości również wiaty do grillowania oraz miejsce na ognisko z przygotowanym już drewnem i kijkami do kiełbasek oraz boisko do siatkówki. Trochę obawiałam się braku placu zabaw, szybko okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Tutejsza przyroda daje tyle atrakcji i możliwości zarówno dzieciom jak i dorosłym, że nasz młody ani razu nie zapytał o “pz” (plac zabaw). Uwielbiam ten moment, kiedy ze spokojem pozwalam młodemu jechać na rowerze kilka metrów przede mną albo biegać beztrosko po łące szukając żab, ślimaków czy innych okazów. Ten moment gdy wychodzisz rano z koszykiem do lasu, żeby za pół godziny wrócić z kurkami na jajecznicę. Prawdziwe slow life … Absolutnie polecamy, my z pewnością wrócimy.

Co warto zwiedzic w okolicy

Kaszubski park etnograficzny

Ponad stulenie muzeum założone przez Teodorę i Izydora Gulgowskich na obszarze 22 hektarów nad jeziorem Gołuń. Na terenie obiektu odkrywamy historię kaszub i okolic. Zwiedzamy prawdziwą polską wieś i przenosimy się w czasie. Wchodzimy do chałup chłopów, gburów oraz dworów i podziwiamy wiernie odtworzone wnętrza, często w pełni wyposażone. Zwiedzamy świątynię z Bożegopola, szkołę ze wsi Więckowy, wiatrak Holender z Brus ,Tartak ze Staniszewa i wiele innych cudownie prawdziwych dworków, kuźni i zagród. A nawet karczm, gdzie można zjeść wspaniałe domowe pierogi, baby ziemniaczane czy najlepsze ruchanki 🙂 Cena biletu 16 zł za osobę dorosłą, dzieci do lat 3 nieodpłatnie.

Old american cars

Wybraliśmy się głównie dla młodego – miłośnik wszystkiego co ma 2 lub 4 kółka. Fajnie zrobione, w stylu amerykańskim muzeum ichnich aut z lat 60 -tych i 70- tych. Znajdziecie tam takie cudeńka jak: Cadillac, Buick, DeSoto, Plymouth i wiele innych. W tle gra Elvis Presley, a tańczy sama Marilyn Monroe 🙂

Zamek w Bytowie

Zamek Krzyżacki z 1390 roku. Znajdziecie tam ciekawe wystawy muzealne – Muzeum Zachodniokaszubskie, jak również restaurację i hotel „W zamku”. W roku szkolnym prowadzone są tu lekcje muzealne, walki rycerskie oraz comiesięczne koncerty z cyklu „Muzyka na Zamku”.

You may also like

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *