Jak poruszać się po Lizbonie i okolicach

Lizbona jest miastem, które w większej części trzeba przejść na własnych nogach, trzeba się pogubić trochę w jej wąskich i często stromych uliczkach, gdzie tramwaj już nie wjedzie. Dlatego warto pamiętać przede wszystkim o wygodnych butach i butelce z wodą, zwłaszcza latem. Gdybyśmy jednak postawili tylko na siłę naszych nóg, z pewnością nie udałoby nam się dotrzeć wszędzie, na szczęście Lizbona ma świetnie rozwiniętą siatkę komunikacji miejskiej.

Niezależnie od tego czym zdecydujecie się podróżować, choć tu ciężko jest postawić akurat na jeden rodzaj transportu, pierwszą rzeczą jaką radzimy Wam zrobić w Lizbonie to zakup karty zapping. Tutaj działają pod nazwą 7colinas albo viva viagem. Różni je jedynie nazwa, zasady korzystania i ceny są takie same.

KARTY ZAPPING – DLACZEGO TAKIE FAJNE

Przede wszystkim dlatego, że korzystamy z nich właściwie wszędzie : w metro, tramwaju, pociągu, autobusie, a nawet na promie czy słynnym elevator czyli windzie. Nie musimy martwić się czy zdążymy na nasz pociąg bo kolejka do kasy długa, a pociąg już jedzie. Albo czy np. będziemy mieli tyle gotówki przy sobie, bo nie wszędzie można płacić kartą.

Wystarczy tylko że będziemy pamiętać aby je doładowywać, żeby uniknąć sytuacji że będziemy chcieli wejść na peron, a bramka nam się nie otworzy 🙂 W trakcie odbijania takiego biletu na bramkach w metrze, czy na dworcu zwróć uwagę na kwotę, która się wyświetla – to kwota, która Ci pozostała na karcie.

Najszybciej i najpewniej uzupełnicie środki w kasach lub automatach biletowych, które znajdziecie przy wejściu do metra (pod ziemią), w niektórych kioskach lub na poczcie.

Koszt jednorazowego przejazdu z kartą, niezależnie od środka transportu (metro / autobus / tramwaj) to 1,30 euro. Koszt biletu jednorazowego, zakupionego u kierowcy w autobusie to 1,85 euro, a w tramwaju to 2,90 euro. Sami widzicie, że opcja zappingu jest nie tylko dużo wygodniejsza, ale i tańsza.

PORUSZANIE SIĘ PO LIZBONIE I JEJ OKOLICACH

Właściwie nie ma znaczenia czy zdecydujecie się na metro, tramwaj czy autobus. Wszędzie dojedziecie w podobnym czasie. Szybko też się nauczycie skąd co odjeżdża i w którą stronę jedzie 🙂 Ale damy Wam małą podpowiedź 🙂

  • jeśli chcecie pojechać do Sintry, wybieracie się na dworzec Rossio. Pociągi w dni powszednie kursują co 20 minut, w weekend co godzinę!!! Czas trwania takiej podróży to ok 40 min. Wysiadamy na ostatnim przystanku „Sintra” i podążamy za tłumem, uwierzcie mi wszyscy idą tam gdzie Ty 🙂 Oczywiście jeśli masz kartę zapping to jedziesz na niej !!! Więcej o Sintrze i poruszaniu się po niej TU.
  • jeśli chcecie udać się do Belem można postawić na spacerek fajną promenadą  ( jedyne 6,7 km),  a żeby móc zobaczyć to co najważniejsze potrzebujemy znacznej część dnia, więc albo startujemy wcześnie rano, albo bierzemy autobus/tramwaj, czy nawet pociąg. Jeśli chcemy ten pierwszy to musimy złapać tramwaj nr 15, najlepiej z Praca da Figueira, autobusem nr 714 z Praca da Figueira czy 728 z Praça do Comércio. W obu przypadkach czas dojazdu to ok. 25 min, wysiadamy na przystanku Mosteiro Jeronimos. A pociągiem z dworca Cais Do Sodre wsiadamy w pociąg do Cascais. Więcej o Belem TU.
  • do Cristo Rei czyli na drugą stronę Tagu, miejscowość Almada. Dojedziemy tam, a właściwie dopłyniemy tam promem z dworca Cais do Sodrè, a wysiadamy w porcie Cacilhas. Bilet na prom to koszt rzędu 1,25 euro (można wykorzystać karty Viva Viagem lub 7 Colinas – karty typu zapping, które obowiązują na cały transport publiczny w Lizbonie). Podroż zajmie ok 15 min, a prom odpływa co 20 min. Z Cacilhas dojedziemy autobusem nr 101 pod sam pomnik Chrystusa Króla. Autobus odjeżdża co pół godziny, a podróż potrwa jakieś 20 min. Więcej o Cristo Rei TU.
  • do Cascais jedziemy z dworca Cais do Sodre i wysiadamy na ostatniej stacji Cascais. Koszt takiego biletu to 2,20 euro w jedną stronę ( karta zapping). Więcej o Cascais TU.
  • do Cabo da Roca dotrzemy  szybko i wygodnie z Cascais  autobusem nr 403 w 25 min. Rozkład jazdy na Cabo da Roca informuje, że autobus powrotny do Cascais odjeżdża co godzinę. My mieliśmy tą przyjemność czekać prawie dwie godziny, dlatego radzimy Wam – weźcie ciepłe ubrania i koniecznie czapki na głowy – wieje na maksa nawet latem!!!

Nie zapomnijcie przejechać się słynnym tramwajem nr 28. Cała przejażdżka potrwa 45 minut i przewiezie Was przez dzielnice takie jak: Alfama, Estrela, Sao Bento czy Graca. Można oczywiście potraktować tramwaj bardziej transportowo i wysiąść na dowolnym przystanku.

KULTURY OSOBISTEJ NIGDY ZBYT WIELE

W Lizbonie i jej okolicach do tramwajów i autobusów wsiadamy tylko pierwszymi drzwiami, a wysiadamy ostatnimi lub/i środkowymi. Na przystankach obowiązuje kolejka, w której należy się ustawić i grzecznie czekać na swoją kolej wejścia 🙂 Portugalczycy bardzo przestrzegają przepisów i miejsca dla osób starszych/ chorych bądź kobiet w ciąży czy z małymi dziećmi są zajmowane tylko przez te osoby, więc szanujmy i naśladujmy 🙂

Enjoy 🙂

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *