Florencja na weekend

Nie będzie to żaden “nasz subiektywny przewodnik po Florencji”. Dlaczego? Tak się zwyczajnie nie da. No bo jak można napisać przewodnik po mieście będąc tam zaledwie weekend? No, nie da się. Będzie to natomiast, krótka relacja, a raczej fotorelacja z miasta, które nas absolutnie zachwyciło. Kilka przydatnych info i cała masa zachęcających (mamy nadzieję) zdjęć 🙂

NO TO LECIMY …

Oczywiście do Pizy. Całkiem fajne ceny oferuje nam Ryanair. Szybkie lądowanko i lecimy poznać się z Panią Krzywą Wieżą na Campo dei Miracoli tzw. Polu Cudów.

Turystów oczywiście masa, więc o przyzwoite zdjęcie naprawdę trudno, a to tylko grudzień. Boję się pomyśleć co się tu wyrabia w sezonie !!!

Cenne info:

Wejście na Krzywą Wieżę kosztuje 18 euro. Do Baptysterium, Cmentarza Camposanto oraz Muzeum Sinopie 7 euro, pod warunkiem, że kupisz bilet łączony. Wejście do każdej pojedynczej atrakcji to koszt rzędu 5 eurasów.

Szczerze mówiąc atrakcje w Pizie kończą się już tu. Jeśli planujecie krótki pobyt we Florencji, czy innym mieście/miasteczku Toskanii to na Pizę przeznaczcie pół dnia. Naprawdę, tyle wystarczy 🙂

FLORENCJA

Dwa dni to zdecydowanie za mało na takie miasto. Zastanawiam się czy tydzień byłby wystarczający. Z pewnością nie, jeśli zamierzamy odwiedzić wszystkie warte uwagi miejsca, a jest ich milion. Kolejną ważna sprawą, jeśli planujecie tu tylko weekend jest fakt, z którym musicie się pogodzić – nie zobaczycie wszystkiego … A już na pewno nie uda Wam się wejść wszędzie, gdzie planowaliście … Nastawcie się na to. Podczas naszego grudniowego wypadu ludzi była masa. Dla przykładu: kolejka do Katedry Santa Maria del Fiore była 4 h długa, a do Galerii Uffizi jedynie 3,5h. Jeśli spędzasz tu dwa dni jest to nie do przejścia. Dlatego my postawiliśmy przede wszystkim na zwiedzanie bez spiny, zapisanie ważnych info i przygotowanie się do podbicia Florencji w innym terminie i zdecydowanie na dłużej!

CO TRZEBA ZOBACZYĆ?

KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE 

Chyba najsławniejsza sława Florencji. To jedna z większych chrześcijańskich budowli na świecie. Jej wnętrze ma długość 153,0 m, szerokość w korpusie to 38,0 m, a wysokość ok 90,0 m. To Ona widnieje na wszystkich fotosach, to Ona jest ‘znakiem’ rozpoznawczym Florencji. Zaprojektowana i realizowana pod kierunkiem F. Brunelleschiego (1377-1446).  To w niej zobaczycie między innymi “Dantego i Trzy Królestwa” – fresk autorstwa Domenico di Michelino, czy “Sąd Ostateczny” Giorgio Vasariego. Jestem pewna, że wejście do samej Katedry, jak na jej kopułę jest wart stania w 4 godzinnej kolejce. My jednak tym razem się nie zdecydowaliśmy. Chcieliśmy “liznąc” Florencję. Zobaczyć wszystko choć przez chwilę. Otrzeć się o nią. Zrobić swego rodzaju rekonesans i wrócić zwarci i gotowi na pełną penetracje bliżej wiosny 🙂

Cenne info:

Wejście do samej Katedry jest bezpłatne. Kopuła Katedry 8 euro, Baptysterium 4 euro, Dzwonnica Giotta 6 euro i Muzeum Katedry też 6 euro. Można kupić jeden bilet na wszystkie atrakcje tj. katedra, baptysterium, kopuła, wieża oraz muzeum za 18 euro. Godziny otwarcia : pon- pt 10- 17, sb 10 – 16:45, nd 13;30 – 16: 45.

GALERIA UFFIZI

Jedno z najstarszych muzeów w Europie, w którym znajdziecie dzieła Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Fra Filippo Lippi, czy Sandro Botticelli. Jeśli jesteście tu na dłużej, to nie można nie wejść. Galerię Uffizi znajdziecie na Piazza della Signoria.

Ceny biletów w sezonie letnim 20 euro, zimą 12.

PONTE VECCHIO – CZYLI MOST ZŁOTNIKÓW

Najstarszy i najsławniejszy w całej Florencji, który jako jedyny przetrwał II wojnę światową. W XIII w. handlowano tu głównie rybami i mięsem. Obecnie chyba najdroższy ze wszystkich mostów na świecie, ponieważ znajdują się tu tylko i wyłącznie kramy złotników i jubilerów. Szczególnie polecamy przejść się mostem późnym wieczorem, a nawet nocą. Most jest pusty, kramy pozamykane. Jest mega klimatycznie i można się trochę przenieść w czasie.

PIAZZALE MICHELANGELO

Jeden z najpiękniejszych placów w mieście. Najpiękniejszy bo … bo widok. Piazzale Michelangelo oprócz wspaniałego placu do spacerowania, to przede wszystkim znakomity punkt widokowy, chyba najlepszy w całej Florencji.

PALAZZO VECCHIO

Pałac znajdziecie na Piazza della Signoria. Niegdyś siedziba republiki florenckiej, w której mieszkał Kosma I Medyceusz, później ratusz miasta. Warto wejść na wieże, widok jest podobno imponujący.

Koszt biletu do pałacu 10 euro, pałac z wieżą 14 euro.

PALLAZO PITTI

Ten ogromny i na pierwszy rzut oka dość ”nieładny” pałac znajduje się po drugiej stronie rzeki Arno, to w nim mieszkał sam Napoleon. Nieładny, ponieważ bryła jest po prostu duża, całkowicie odstająca od pozostałych florenckich dzieł sztuki. Warto jednak zajrzeć ze względu na przepiękne wnętrza, które kiedyś gościły pasjonatów mody. To tu odbywały się liczne pokazy mody, a Florencja była bardzo modowym miastem. Z dziedzińca pałacu przechodzimy do magicznie pięknych ogrodów Boboli, które uwaga ale zimą otwarte są tylko do godziny 15:00!

Cena biletu do Palazzo Pitti 13 euro.

A, ponieważ byliśmy po 15:00… cóż, zostało nam tylko wypicie wina z widokiem na … 🙂

BASILICA SANTA MARIA NOVELLA

Najprawdopodobniej najpiękniejszy kościół we Florencji. Wewnątrz sporo dzieł sztuki min. freski Sąd Ostateczny, Raj i Piekło, ale również brązowy krucyfiks Filippo Brunelleschiego, a nawet Lorenzo Ghiberti i nagrobek Leonarda Dantego. Znajdziecie go na placu o tej samej nazwie, a za wejście zapłacicie 5 euro.

CO TRZEBA ZROBIĆ 🙂

1. Zobaczyć wszystkie wyżej wymienione miejsca,

2. Odwiedzić sklep Bartolucci, gdzie dowiecie się trochę o ich historii i historii Pinokio 🙂

3. Zjeść najwspanialsze lody we Florencji La Strega Nocciola, znajdziecie je po drugiej stronie Arno.

4. Spacerować po wąskich uliczkach Florencji bez spiny

5. Spacerować po tych samych uliczkach poszukując fajnej trattorii z dobrą pizzą. Niestety nie polecimy Wam żadnej, bo zapomnieliśmy porobić fotki miejsc, w których jedliśmy. Ale właściwie to chyba nie ma tu niefajnych knajp, przy założeniu oczywiście, że nastawiacie się na pizzę i pastę, a nie schaboszczaka

6. Spacerować po tych samych uliczkach w poszukiwaniu fajnych winiarni, oczywiście z opcją degustacji 🙂

7. Wypić wino na Piazzale Michelangelo, tylko nie kupujcie wina wcześniej i nie tachajcie go pod górkę ! Wino kupicie na miejscu. Odkręcane 🙂

8. Odwiedzić Santa Croce czyli kościół św. Krzyża. Jeden z najważniejszych kościołów we Włoszech, a już na pewno w samej Florencji. To tu znajdują się nagrobki samego Dante Alighieri, Michała Anioła, czy Galileusza.  Znajdziecie go na Piazza Santa di Croce.

9. Odwiedzić Dom Dantego Alighieri, gdzie obecnie mieści się muzeum. Tuż obok, znajdziecie mały kościółek Santa Margherita. To podobno tutaj Dante pierwszy raz ujrzał swoją ukochaną

10. Odwiedzić Mercato Centrale. Miejski bazar ze świeżymi toskańskimi smakołykami na parterze, a na piętrze raj dla miłośników kulinarnych uciech – restauracje serwujące lokalne specjały

12. Zjeść tradycyjną toskańską potrawę – LAMPREDOTTO !!! Czyli flaczki po toskańsku. Serwowane na różne sposoby. Szczególnie polecamy panini con lampredotto, czyli kanapka na ciepło z flaczkami. Spróbujcie koniecznie!

13. A jeśli marzysz o powrocie do Florencji to koniecznie musisz odwiedzić MERCATO DEL PORCELLINO i pogłaskać po ryjku rzeźbę dzika. Taka legenda 🙂 Nic dziwnego, że ryjek już całkowicie wytarty 🙂

You may also like

2 komentarze

  • Nie stać mnie niestety na takie wycieczki, czy to długie czy weekendowe. Za to własnie lubię twojego bloga. Czytając twoje reportaże i oglądając twoje zdjęcia, mogę się poczuć tak, jakbym sama tam była. Ekstra! Pozdrawiam!

    • Hej Adrianna 😊 dzięki za miłe słowa 😊 ciesze się ze dzięki naszym postom możesz trochę „popodrożować” 😊 Życzymy wszystkiego dobrego i mamy nadzieje ze niebawem będziesz mogła skorzystać z naszych postów, które posłużą Ci jako przewodnik, czy tez drobna pomoc w planowaniu podróży 😘

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *