Dworek Tradycja – magiczna miejscówka w Zachodniopomorskiem

Dworek Tradycja znajdziecie we wsi Bełczna, w samym centrum województwa zachodniopomorskiego – 90 km na wschód od Szczecina. Jeśli szukacie spokoju, ciszy, lubicie napawać się pięknem przyrody, to jest miejsce dla Was. Znajdziecie tu wspaniałą historię, cudownych właścicieli i smaki, za którymi tęsknicie. Czy już namówiłam Was do odwiedzin w tym miejscu? Nie? To czytajcie dalej, dlaczego Dworek Tradycja jest taką magiczną miejscówką.

Dworek Tradycja

Tajemniczy dom

Nie mylić z domem, w którym straszy. Nic z tych rzeczy. Dworek Tradycja, to dom z piękną ponad trzystuletnią historią, którą czuć w powietrzu. To miejsce, które było domem dla pastora i jego rodziny. Bezpiecznym schronieniem dla wojsk francuskich w XIX wieku, a po 1945 roku przez wiele lat pełnił funkcję wiejskiej szkoły.

Wyobraźcie sobie teraz, że pokój w którym śpicie, to ten sam pokój, w którym niegdyś pastor przygotowywał kazania na codzienne nabożeństwa. Że dom, w którym przebywacie, był chwilowym domem dla kilkunastu tęskniących za swoimi kobietami żołnierzy francuskich. I, że okno w pokoju, przez które patrzycie, jest tym samym oknem, przez które patrzyły małe, niewinne istoty, którym przyszło dorastać w ciężkich czasach powojennych.

Dworek Tradycja, Bełczna

Nie wiem jaką macie wrażliwość na tego typu sprawy i sprawunki, ale ja przeogromną. Dlatego też, musiałam od tego zacząć, aby uzmysłowić Wam nadzwyczajność Dworku Tradycja. Pani Grażyna, właścicielka śmieje się, że dom zamieszkuje dobry duch, który przyciąga do niego samych dobrych gości. Ja, choć egzorcystą nie jestem, śmiem się zgodzić z tym twierdzeniem 🙂

 A tak na poważnie, nie o duchy tu chodzi, ale o energię tkwiącą w tych starych murach. Energię ludzi, którzy zamieszkiwali ten piękny dom. “Z pewnością byli to dobrzy i szczęśliwi ludzie, czuć tu pozytywną energię” twierdzi właścicielka, a ja jedynie mogę się pod tym podpisać.

Ludzie

Miejsca klimatyczne to najczęściej te z długą lub ciekawą historią. To sobie już wyżej przyswoiliśmy, więc teraz coś o ludziach. Jestem wyznawczynią teorii o tym, że to ludzie tworzą klimat miejsca. I tak dzieje się w tym wypadku. Pani Grażyna to nie tylko właścicielka Dworku Tradycja. To przede wszystkim kobieta orkiestra. Nieziemsko energiczna i charyzmatyczna, a zarazem ciepła i otwarta na nowe.

Pani Grażyna jest autorką książki “Pomorska książka kucharska”. Jest badaczką kuchni Zachodniego Pomorza. Autorką programów edukacyjnych dla dzieci m.in. “Mali Odkrywcy Smaków” i zwariowaną podróżniczką, a nawet założycielką bloga podróżniczego!

Wyobraźcie sobie teraz nasze spotkanie ! O 19:00 idę na umówiony wywiad z panią Grażyną i mówię małżonowi memu, że będę za godzinkę max. I byłam, tyle że po północy 🙂 A, że do tanga trzeba dwojga, to teraz o wspaniałym człowieku, jakim jest mąż Pani Grażyny. Pan Tadeusz jest mega pozytywnym człowiekiem i MacGyverem tego miejsca. Zna się na wszystkim i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych do zrobienia. Jest również biegaczem- maratończykiem. Jego ostatnim sukcesem jest ukończenie Biegu Rzeźnika w czerwcu tego roku. Mega szacun!

Klimat

O tym, że to ludzie tworzą klimat i tak też dzieje się w tym wypadku już powiedzieliśmy. Czego nie powiedzieliśmy zatem? Tego, że Dworek Tradycja to cudowny stary dom z klimatycznie eleganckimi 10 pokojami na piętrze. Większość z nich dysponuje balkonami.

wnętrze apartamentów w Dworek Tradycja Wystrój wnętrz w Dworku Tradycja Apartament w Dworku Tradycja

O tym, że w ogrodzie Dworku znajduje się Domek Świąteczny, czyli ten, w którym mieliśmy przyjemność pomieszkać. Domek Świąteczny nazwę swą zawdzięcza wielu zbiegom okoliczności, ale chyba tak najprawdziwiej to, on po prostu jest niezwyczajny. A jak coś jest niezwyczajne to takie bardziej od Święta, nie? Ideologii może być cała masa, ale prawda jest jedna !!! Tu jest bosko.

Stara wiejska chata dla 6 osób, ale czasami gości w niej nawet 10. Na piętrze znajdziecie dwa pokoje trzyosobowe, jeden dwuosobowy, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz dodatkowe WC. Na dole czeka na Was ogromny salon z dużym stołem gotowym do rodzinnego biesiadowania i cudowna wiejska kuchnia opalaną drewnem – gotową do wypiekania i gotowania. Tak, spokojnie sobie poradzi nawet ze śniadaniem wielkanocnym 🙂

Chata oprócz funkcji noclegowych pełni także te kulturalne. Mianowicie jest eko-muzeum z opcją noclegową.

Ekomuzeum w Dworku Tradycja Domek Świąteczny w Dworku Tradycja Dworek Tradycja i jej sielski klimat Dworek Tradycja i miejscaimiejscowki.pl Dworek Tradycja " panienki z okienka" Domek Świąteczny w Dworku Tradycja

A oto niezwykle klimatyczne wnętrza Domku Świątecznego, zwanego inaczej eko-muzeum.

Wnętrze Domku Śiątecznego w Dworku Tradycja Salon w Świątecznym Domku w Dworku Tradycja Miejscaimiejscowki.pl w Dworku Tradycja klimatyczne wnętrza Dworek Tradycja

Klimatyczne bez wątpienia jest obejście Dworku z różnymi jego zakamarkami. Poznacie tu takie miejsce jak glamping na trawce,  w którym możecie zresetować się przy książce na łóżku z lampką wina, albo pograć w karty przy naturalnej muzyce dobiegającej z pola.

Glamping w Dworku Tradycja Dworek Tradycja miejscaimiejscowki.pl

Przeklimatyczna jest też piwniczka skrywająca buteleczki z tajemniczymi, samorobnymi napitkami oraz sauna w podziemiach.

Hamakowa przestrzeń do książkowania i oddawania się słodkiemu nicnierobieniu, a dla tych dzieciowych to idealna przestrzeń na ululanie nieposkromionych maleńkich stópek.

A jeśli te małe stópki pobiegać by chciały to terenu tu cała masa. Ba, nawet mini plac zabaw z huśtawką, trampoliną i domkiem drewnianym się znajdzie.

A w głębi ogrodu w okresie letnim rozstawia się stelażowy basen 5×5 z pływającym jednorożcem. I czego tu więcej chcieć? 

Kuchnia

Tak właściwie to jeden z najważniejszych elementów czyniących Dworek Tradycja miejscem wyjątkowym. A, że każdy jeden właściwie jest jednakowo ważny, umówmy się, że kolejność nie ma znaczenia 🙂

Kuchnia w Dworku, to nie restauracja. To nie miejsce, do którego się umawia i rezerwuje stolik. To miejsce, w którym wszyscy goście siedzą przy jednym stole i na nowo odkrywają staropolskie smaki. Na nowo, dlatego że pani Grażyna uwielbia eksperymentować w kuchni. Łączyć smaki, bawić się. Jej Bio ogródek pełen jest, częstokroć nieznanych i rzadko uprawianych, warzyw, np. skorzonera, salsefia, fioletowa i biała marchew, brukiew, pasternak, karczochy, dziesięć odmian różnych sałat i …szafran! Z pobliskich pól i lasu „ściąga” chwasty, zioła, owoce i grzyby, by czynić dla Gości cuda. Co więcej, często wsadza te “chwasty” do swojego BIO ogródka, który potem plony daje i cuda w kubkach smakowych wyrabia.

Właścicielka Dworku Tradycja

Siadasz zatem do stołu czekając na resztę gości. Poznajesz ich, zamieniasz kilka zdań i wtedy doceniasz chwilę. Wyobrażasz sobie, że tak naprawdę kiedyś było. Te kurtuazyjne obiadki, kawki, herbatki. A dzisiaj? Wyobraź sobie swoją reakcję, gdy podczas obiadu w restauracji podchodzi do Ciebie ktoś i pyta czy te dwa pozostałe miejsca są wolne …

Ale my tu nie o kurtuazji, choć element dość ważny … Wjeżdża obiad. Elegancki, choć zwyczajny na pozór. Kurczak pieczony, no ok. Też umiem, myślę sobie. Ale już po chwili krótkiej zdaję sobie sprawę, że nie umiem. Umiem jedynie tyle, żeby się nie zatruli. Ot, co umiem.

Do kurczaka oczywistością jest, że ryż. Ryż nie taki co to włożyć go do garnka trzeba i wyjąć po 15 min i wsio … na talerz wysypać . To taki co najpierw prażony na maśle z dodatkiem owoców z nalewki i grzybów był, które rosną na czarnym bzie, z orientalnymi przyprawami i estragonem. Wyśmienity. Warzywa, sałateczki z żółtej hubeczki i inne dokładeczki.

Po obiedzie powinnością naturalną jest kawa ze słodkością. W tym wypadku ciasto świeżuteńkie, każdego dnia “innuteńkie” 🙂 Dobrze by brzmiało! Serio! Codziennie domowe pyszne ciasto i pieczywo, wypiekane na miejscu.

A jedliście kiedyś białą czekoladę z suszonymi oliwkami, prażonymi ziarnami konopii, solą i estragonem? Nie?! Wyśmienita. To tylko przykład czego możecie się spodziewać po niezwykłych umiejętnościach łączenia smaków właścicielki.

Śniadania to już w ogóle kosmos totalny jest. Jajówa od drepczących kur, taka “chłopska” na boczku i maśle. Do tego to świeże pieczywo. Własnorobne dżemy, konfitury i powidła. Sery, twarożki i wędliny. Wszystko co nie zostało wyprodukowane w dworku, pochodzi od lokalnych dostawców, więc świeżość gwarantowana.

I teraz jak połączymy taki posiłek z tymi wnętrzami i uśmiechniętymi gospodarzami, co to siadają z nami do śniadania, tym samym kończąc je po 10:00 bo tematów znów za wiele …

To mamy magiczną miejscówkę w zachodniopomorskiem.

Dworek Tradycja kuchnia Śniadanie w Dworek Tradycja

A jeśli jeszcze Cię niewystarczająco przekonaliśmy, to mam nadzieję, że zdjęcia to zrobią 🙂

Dworek Tradycja miejscaimiejscowki.pl Dworek Tradycja miejscaimiejscowki.pl Dworek Tradycja miejscaimiejscowki.pl

 

Aaaaa, no właśnie !!! Jedna z ważniejszych spraw na końcu się dzieje !!! W Dworku Tradycja odbywają się często przeklimatyczne weekendowe warsztaty głównie kulinarne. Jeśli więc jesteś kulinarnym “frikiem” to koniecznie zaglądaj na stronę Dworek Tradycja, a najlepiej ją sobie zalajkuj i ustaw w pierwszeństwie !!!

Okolica

Co fajnego można zrobić w okolicy?

Na pewno podjechać nad jeziorko.

Dworek Tradycja - plaża nad jeziorem

Droga niedługa, ok. 2 km. za to przecudowna. Powadzi przez starą aleję grusz.

Dworek Tradycja - aleja grusz

Można popstrykać sobie fajne fotki w życie.

Dworek Tradycja - miejscaimiejscowki.pl Dworek Tradycja - sesja w życie

Można, a nawet powinno się, odwiedzić Kopiec Rolanda.

Dworek Tradycja - Kopiec Rolanda

I zobaczyć jeden z piękniejszych i klimatycznych kościołów w okolicy, a dokładnie w Dobieszewie.

Dworek Tradycja - Kościół w Dobieszewie Dworek Tradycja - Cmentarz w Dobieszewie

Jeśli spodobał Ci się post, nie wstydź się, udostępnij 🙂

 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *