Cristo Rei – czyli co warto zobaczyć będąc w Lizbonie

Cristo Rei

Pomnik Cristo Rei znajdziemy po drugiej stronie Tagu, w miejscowości Almada. Dojedziemy tam, a właściwie dopłyniemy tam promem z dworca Cais do Sodrè, a wysiadamy w porcie Cacilhas. Bilet na prom to koszt rzędu 1,25 euro (można wykorzystać karty Viva Viagem lub 7 Colinas – karty typu zapping, które obowiązują na cały transport publiczny w Lizbonie). Podroż zajmie ok 15 min, a prom odpływa co 20 min. Z Cacilhas dojedziemy autobusem nr 101 pod sam pomnik Chrystusa Króla. Autobus odjeżdża co pół godziny, a podróż potrwa jakieś 20 min. My wybraliśmy opcję tramwajową, a potem delikatne choć dość długie podejście pod górę. Widoki i kamieniczki rekompensowały pot spływający po czole 🙂

 

Cristo Rei został wzniesiony na przeszło 80 metrowym cokole, na który można wjechać windą i podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Lizbonę i Most 25 Kwietnia. Sam pomnik mierzy 28 metrów i został zaprojektowany przez Francisco Franco de Sousa, a zleceniodawcą i głównym fundatorem był ówczesny premier Portugalii António de Oliveira Salazar. Jego powstanie zostało zainspirowane znajdującym się w brazylijskim Rio de Janeiro sławnym posągiem Chrystusa Zbawiciela i miał być dowodem wdzięczności Bogu za uchronienie Lizbony przed zniszczeniami w trakcie II Wojny Światowej.

Most 25 Kwietnia

Most przypominający Golden Gate z San Francisco. Zbudowany przez amerykańską firmę American Bridge Company, która rzeczywiście jest autorem mostu w San Francisco, ale nie Golden Gate, a San Francisco Oakland Bay Bridge. Górnym poziomem mostu prowadzi autostrada A2, dolnym tory kolejowe.

Wybierając się do Almady koniecznie wybierzcie słoneczny dzień na tą wycieczkę. Pomnik wzniesiony jest na wzgórzu, a tam często lubi ‘wisieć’ mgła, co uniemożliwi Wam cieszenie oczu wyjątkowym widokiem na panoramę Lizbony zza rzeki.

Wjazd na taras widokowy (na 82 metrze) w dni powszednie zimą od 9:30 – 18:15, latem od 9:30 – 18:30, a w weekend do 19:00. Koszt to 4 euro.

Jeśli planujecie spędzić kilka dni w Lizbonie, zdecydowanie polecamy Wam zajrzeć właśnie do Almady i przeżyć tą mistyczną chwilę wysoko nad Lizboną. Sama statua stanowi to miejsce wyjątkowym, do tego umuzykalnione modły mnichów wydobywające się z głośników przymocowanych na drzewach i ten widok  – chwile bezcenne. Idealne na chwilę zadumy i kontemplacji życia – dla tych co lubią 🙂

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *