Belem – wyjątkowa dzielnica Lizbony

BELEM – co, jak i w ogóle …

Jak już wspomniałam w poprzednim POŚCIE, do Belem śmiało można dostać się spacerkiem wzdłuż rzeki, całkiem fajną promenadą. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dojście tam zajmie jakiś czas (6,7 km), a żeby móc zobaczyć to co najważniejsze potrzebujemy znacznej część dnia, więc albo startujemy wcześnie rano, albo bierzemy autobus/tramwaj, czy nawet pociąg.

Jeśli chcemy ten pierwszy to musimy złapać tramwaj nr 15, najlepiej z Praca da Figueira, ponieważ jest to pierwszy przystanek i jest największa szansa, że uda nam się wcisnąć, potem jest tylko gorzej 🙂 Można również próbować jeszcze z Praça do Comércio lub z Cais Do Sodre. Autobusem nr 714 z Praca da Figueira czy 728 z Praça do Comércio. W obu przypadkach czas dojazdu to ok. 25 min, wysiadamy na przystanku Mosteiro Jeronimos. A pociągiem z dworca Cais Do Sodre wsiadamy w pociąg do Cascais.

Belem, dzielnica Lizbony, która po portugalsku oznacza Betlejem. To właśnie stąd wyruszyła wyprawa Vasco da Gamy w 1497r. a w ramach podziękowań za tą wyprawę w 1502-51 r. wzniesiono tam Klasztor Hieronimitów – Mosteiro dos Jerónimos, uważany za jedno z piękniejszych osiągnięć architektury manuelińskiej. To okres późnego gotyku charakterystyczny dla Portugalii, który łączy formy orientalne z morskimi akcentami. W Belem warto zwiedzić również Torre de Belem, która również wpisana jest na listę UNESCO oraz obowiązkowo Pomnik Odkrywców.

Mosteiro dos Jerónimos

To absolutne MUST SEE będąc w Lizbonie. To arcypiękne dzieło sztuki, obok którego nie można przejść obojętnie. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stojąc w kolejce przed Klasztorem, po prawej stronie naszym oczom ukaże się wejście do Kościoła Najświętszej Marii Panny (wejście bezpłatne), w którym znajdziemy grób samego Vasco da Gamy (po lewej stronie od wejścia).

Cena biletu do Klasztoru Hieronimitów to 10 euro/ os. dorosła, dziecko do 12 roku życia bezpłatnie. W okresie Październik- Kwiecień czynne w godzinach 10:00- 17:30, Maj – Wrzesień 10:00- 18:30. Poniedziałki nieczynne.

Wieża Belem – Torre de Belem

To drugi obiekt z listy UNESCO w Lizbonie. Jedyna budowla całkowicie w  stylu manuelińskim. Torre de Belem niegdyś pełniła funkcje obronne miasta, dzisiaj jest wizytówką i punktem widokowym Lizbony. Koszt: 6 euro, dzieci do 12 roku życia bezpłatnie. W okresie Październik – Kwiecień czynne w godzinach 10:00- 17:30, Maj – Wrzesień 10:00 – 18:30. Poniedziałki nieczynne.

Pomnik Odkrywców – Padrão dos Descobrimentos

Został zbudowany na wystawę światową w 1940 r. chwilę późnij pomnik został wyburzony, po to aby w 1960 r. znów go postawić. Pomnik upamiętnia marynarzy, naukowców i odkrywców,  a dokładnie 33 postaci z okresu Wielkich Odkryć Geograficznych, takich jak: Henryk Żeglarz, Vasco da Gama czy Ferdynand Magellan.  Koszt: 3 euro, dzieci bezpłatnie. W okresie Marzec –  Wrzesień 10:00 – 19:00, Październik – Luty 10:00 – 17:30.

Będąc w Belem, koniecznie musicie spróbować pastèis de nata czyli budyniowych babeczkek z ciasta francuskiego, których historia jest silnie związana z tym miejscem. Zakonnicy Klasztoru Hieronimitów używali białek z kurzych jaj do krochmalenia habitów, a żeby nie marnować jednocześnie żółtek, robili z nich ciasteczka, które nazwali pastèis de nata. Klasztorna “cukiernia” przynosiła niemały zysk zakonnikom. Po likwidacji klasztoru przepis został sprzedany rodzinie, która pod zastrzeżoną nazwą Pastèis de Belem, w bliskim sąsiedztwie Klasztoru Hieronimitów je sprzedaje. Warto spróbować, nie zniechęcajcie się długą koljką przed kawiarnią, idzie szybko 🙂

WAŻNE

Jeśli podróżujecie z dzieckiem pamiętajcie, że nie musicie stać w kolejkach. Macie pierwszeństwo. Jeśli korzystacie z przewodnika Travelbook “Portugalia. Od Lizbony po Algarve” nie sugerujcie się godzinami i dniami otwarcia podanych w przewodniku, a już na pewno nie zwiedzajcie muzeów w niedziele. Przewodnik podaje info, że wejścia są wówczas darmowe. Nie jest to prawda, już nie są, a jeśli są to nie dla turystów 🙂 Poza tym w niedziele takie miejsca są bardzo przepełnione. Więcej o tym pisałam TU.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *